Cuma SuresiCuma Suresi, Medine'de ve Saff Sûresinden sonra nazil olmuştur. İbn Yesâr Sûrenin mekkî olduğunu söylemiş ve bu görüş İbn Abbâs ve Mücâhid'den de nakledilmişse de sahih olan medenî oluşudur ve bu, cumhurun görüşüdür. Sure on bir (11) Ayettir.

1. Ayet : Yesebbihu lillahi ma fiyssemavati ve ma fiyl'ardıl elmelikilkuddusil-'aziyzilhakiymi

Anlamı : Göklerdeki ve yerdeki her şey, mülkün sahibi, mukaddes, mutlak güç sahibi, hüküm ve hikmet sahibi olan Allah'ı tespih eder.

2. Ayet : Huvelleziy be'ase fiyl'ummiyyiyne resulen minhum yetlu 'aleyhim ayatihi ve yuzekkiyhim ve yu'allimuhumulkitabe velhıkmete ve inkanu min kablu lefiy dalalin mubiynin

Anlamı : O, ümmîlere, içlerinden, kendilerine âyetlerini okuyan, onları temizleyen, onlara kitabı ve hikmeti öğreten bir peygamber gönderendir. Halbuki onlar, bundan önce apaçık bir sapıklık içinde idiler.

3. Ayet : Ve ahariyne minhum lemma yelhaku bihim ve huvel'aziyzulhakiymu

Anlamı : (Allah o peygamberi) onlardan henüz kendilerine katılmayan başkalarına da göndermiştir. O mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

4. Ayet : Zalike fadlullahi yu'tiyhi men yeşa'u vallahu zulfadlil'azıymi

Anlamı : İşte bu, Allah'ın lütfudur. Onu dilediğine verir. Allah büyük lütuf sahibidir.

5. Ayet : Meselulleziyne hummiluttevrate summe lem yahmiluha kemeselilhımari yahmilu esfaren bi'se meselulkavmilleziyne kezzebu biayatillahi vallahu la yehdiylkavmezzalimiyne

Anlamı : Tevrat'la yükümlü tutulup da onunla amel etmeyenlerin durumu, ciltlerle kitap taşıyan eşeğin durumu gibidir. Allah'ın âyetlerini inkar eden topluluğun hali ne kötüdür! Allah, zalimler topluluğunu hidayete erdirmez.

6. Ayet : Kul ya eyyuhelleziyne hadu in ze'amtum ennekum evliyau lillahi min duninnasi fetemennevulmevte in kuntum sadikıyne

Anlamı : De ki: "Ey Yahudi akidesini benimseyenler! Bütün insanlar değil de, yalnız kendinizin Allah'ın dostları olduğunu iddia ediyorsanız, (bunda da) samimi iseniz haydi ölümü isteyin!"

7. Ayet : Ve la yetemennevnehu ebeden bima kaddemet eydiyhim vallahu 'aliymun bizzalimiyne

Anlamı : Ama onlar, daha evvel yaptıklarından dolayı asla ölümü istemezler. Allah zalimleri hakkıyla bilir.

8. Ayet : Kul innelmevtelleziy tefirrune minhu feinnehu mulakıykum summe tureddune ila 'alimilğaybi veşşehadeti feyunebiiukum bima kuntum ta'melune

Anlamı : De ki: "Sizin kendisinden kaçıp durduğunuz ölüm var ya, o mutlaka size ulaşacaktır. Sonra gaybı da, görünen âlemi de bilen Allah'a döndürüleceksiniz de, o size yapmakta olduklarınızı haber verecektir."

9. Ayet : Ya eyyuhelleziyne amenu iza nudiye lissalati min yevmilcumu'ati fes'av ila zikrillahi ve zerulbey'a zalikum hayrun lekum in kuntum ta'lemune

Anlamı : Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah'ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır.

10. Ayet : Feiza kudıyetissalatu fenteşiru fiyl'ardı vebteğu min fadlillahi vezkurullahe kesiyren le'allekum tuflihune

Anlamı : Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah'ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.

11. Ayet : Ve iza reev ticareten ev lehveninfaddu ileyha ve terekuke kaimen kul ma 'ındallahi hayrun millehvi ve minetticareti vallahu hayrurrazikıyne

Anlamı : (Durum böyle iken) onlar bir ticaret veya bir oyun eğlence gördükleri zaman hemen dağılıp ona koştular ve seni ayakta bıraktılar. De ki: "Allah'ın yanında bulunan, eğlence ve ticaretten daha hayırlıdır. Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır."

 Hata Bildir  FaceBook ta paylaş


Yorumları ve Tartışma Forumları
İsminiz :
Yorumunuz :
E - Posta Adresiniz ( Site de Yayınlanmaz)
Yorumunuza gelen cevapları takip etmek istiyorsanız, E - Posta adresinizi girmelisiniz.
Güvenlik : Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin

20 Yorum Yapılmış "Cuma Suresi"emro ekonco
29.01.2016
Allah iyi ve asaletli biridir bu sure cuma gününün ne kadar önemlg olduğunu gösterir

ALİ
15.01.2016
Yarabbi Bu gününde günlerinde zalim olan kullarını bizden uzak et.Onları kendi gölgelerinden öteye götürme.Sen her seyi apaçık bilensin.Yarabbim Fakirin senin zenginin senindir.Fakirinin yükünü ağır zenginin yükünü hafif etme.Dünya malıyla bizi sınama.Bize bu dünyada da öbür dünyada da iyi olan ve hayırlı olanı nasip et.Amin

candan
30.08.2015
doğru

GÜVEN KİLİTÇİ
10.04.2015
ALLAH [C.C]KİMSEYİ AŞLIKLA TERBİYE ETMESİN

burhan
02.05.2014
cumaniz mubarek olsun
kandiliniz kutlarim
3 aylarinz mubarek olsun
islam aleminin kan kayib etmesinin sonu olsun
allahin adeleti tecelli etmesi ve yasanmasi
INSAALLAH

candan
25.04.2014
cuma suresni cumaya gidemeyen okursa giden kişi başına 10 ar sevap yazılır diye biliyom okuyun

MÜCAHİD BOZKURT
28.02.2014
SELAMUN ALEYKUM CUMANIZ MÜBAREK OLSUN İNŞL. SEVGİLİ KARDEŞİM PAYLAŞIMIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM ALLAH ŞANU ŞEREFU C.C HZ. RAZI OLSUN DAİM ALLAHA EMANET OLUNUZ.

Yaman Songür
13.12.2013
Çok önemli tespitleri bünyesinde bulunduran çok mübarek bir sure...

belma
04.12.2013
ödevime çok yardımcı oldunuz teşekkürler

HASAN OZBEK
15.11.2013
İSLAM ALEMİNİN CUMASI HAYIRLI OLSUN

Halil Büyük Dede
22.07.2013
CUMA SURESİ yalnız cuma günleri değil her zaman okumamız gereken en güzel en kutsal surelerden biridir

Bayram
27.06.2013
İsa Kardeş ...vallahu hayrurrazikıyne.. eksik değil,ben görüyorum...

Polay
05.06.2013
ALLAH emeği geçenlerden razı olsun

isa
17.05.2013
srenin son kısmı eksik mi kalmış yoksa başka sayfada mı? vallahi hayrun razıkıyn kısmı..

irem
17.05.2013
böyle güzel ve manalı surelerin üzerinde anlamsızca reklemlara yer verilmesini esefle kınıyorum.Açıyorum sayfayı cuma suresinin alt tarafında hemoroid tedavisi yan sayfalarda olabailir ama cuma suresinin sayfasında olması içimi acıttı.Saygısızca buldum sayfa yapısını.

cengizhan
03.05.2013
islam aleminin cumasi mubarek olsun

ayşe
26.04.2013
tüm müslüman kardeşlerimizin cuması mübarek olsun

hayriye
19.04.2013
cuma suresi iş ve evlilik için okunan dualardan olmakla beraber eğer cuma günü sela ve cuma namazı arasında okunursa kişinin kısmetinin açılmasına yardım eder..[test edilmiştir]

Ömer Faruk Kıroğlu
29.03.2013
Vallahi insana huzur veriiyoo ALLAH razı olsun..

Admin
28.01.2013
Cuma Suresi hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Cuma Suresi konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Cuma Suresi, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Şubat - 2016